1. Değerlendirici Bilgilendirme Toplantısı
16 Kasım 2016

"Özel Hastanelerin Performans ve Kalite Yönetimi Açısından Sınıflandırılması Değerlendirici Bilgilendirme Toplantısı" Kızılcahamam'da yapıldı. Bu toplantı Özel Hastanelerde Sağlıkta Kalite Standartlarının sağlıklı ve güvenilir bir şekilde değerlendirilmesi konusunda, değerlendirici ekip liderlerinin ve ekip üyelerinin donanımlı hale gelmesi, değerlendirme ile ilgili usul ve esaslar hakkında ekip liderleri ve ekip üyeleri arasında karşılıklı fikir ve deneyim paylaşımında bulunulması ve grup çalışmalarıyla interaktif bir eğitim ortamı yaratılarak ekipteki her bir bireyin etkin bir şekilde eğitime katılımının sağlanması amacıyla gerçekleştirilmiştir.

Toplantıda, Özel Hastanelerin Sınıflandırılması, Dairemiz çalışmaları, Değerlendirici Özellikleri ve Değerlendirici Usul ve Esasları, Etik Sözleşme, değerlendirme raporunun yazılması ve dikkat edilecek hususlar, Beden Dili konularına değinilmiş olup grup çalışmalarında ise; hizmet kalite standartlarına ilişkin;

  • Değerlendirmelerin nasıl yapılacağı,
  • Nelere dikkat edileceği,
  • Tutum ve davranışların nasıl olması gerektiği,
  • Sağlıkta Kalite Standartlarında püf noktaların neler olduğu,
  • Hastane yönetimiyle ilişkinin nasıl olması gerektiği,
  • Ekip olarak nasıl hareket edilmesi gerektiği,
  • Olası sorunlar karşısında nasıl hareket edileceği vb. konular üzerinde çalışıldı.

Her günün sonunda grup çalışmalarını takiben, Daire Başkanlığımız tarafından oluşturulan bir komisyonun öncülüğünde karşılıklı  soru-cevap oturumu yapılarak ilgili standartlara ilişkin katılımcıların soruları cevaplanmış, konuya ilişkin öneriler paylaşılmıştır.

İnsan gücü kapasitenin artırılması ve geliştirilmesi amacıyla bu toplantıların ikincisinin de aralık ayında düzenlenmesi için çalışmalar başlatılmıştır. Ayrıca Ocak ayı içerisinde ise belli bir program çerçevesinde tüm hastane performans ve kalite temsilcilerinin gruplar halinde katılacağı eğitim toplantılarının düzenlenmesi de  planlanmaktadır.

123
4