Güvenli Cerrahi Hayata Kurtarır
03 Kasım 2016


Hasta bakımının temel ilkesi olan "önce zarar verme" (primum non nocere) söyleminin en önemli konu başlıklarından biri cerrahi güvenliğinin sağlanmasıdır. Güvenli cerrahi uygulamaları, bu bağlamda dünya üzerinde yılda yapılan yaklaşık 234 milyon ameliyatı güvence altına almayı hedeflemektedir.

Yapılan çalışmalar, Dünya Sağlık Örgütü'nün Güvenli Cerrahi Kontrol Listesinin etkili bir şekilde kullanılması ile ameliyata ilişkin komplikasyonların yarısının önlenebildiğini göstermiştir.

"Güvenli Cerrahi Hayat Kurtarır" (Safe Surgery Saves Lives) projesinin amacı cerrahi bakım güvenliğini, tüm dünya ülkelerinde kanıtlanmış bakım standartlarına dayanarak sağlamaktır.

Sağlık Bakanlığı Performans Yönetimi ve Kalite Geliştirme Daire Başkanlığı'nın geliştirdiği Sağlıkta Kalite Standartları ile ülkemiz adına bu güveni tesis etmek için ilk adım 2009 yılında atılmıştır. Sağlık çalışanlarımızda bu yönde bir güvenlik kültürünün oluşturulması amacı ile bugüne kadar yapılan kalite değerlendirmeleri ve eğitimlerin ardından bugün DSÖ'nün Güvenli Cerrahi Kontrol Listesi artık Türkiye'ye özgü olarak geliştirilmiş "Güvenli Cerrahi Kontrol ListesiTR" adı ile yayınlanmıştır. Bu şekilde Türkiye'de hastanelerimizin kullanacağı standart bir kontrol formu oluşturulmuş ve uygulayıcıların kullanımına sunulmuştur.

Daire Başkanlığı olarak, güvenli cerrahi uygulamalarının ve ilgili Sağlıkta Kalite Standartlarının tüm sağlık çalışanları tarafından daha iyi anlaşılması ve uygulanması için yeni bir bölüm oluşturduk. Bu bölümde Güvenli Cerrahi Kontrol ListesiTR, Kontrol Listesi Uygulama Rehberi, Anestezi Güvenlik Kontrol Listesi bulunmakta, aynı zamanda "Güvenli Cerrahi Hayat Kurtarır Projesi" kapsamında ele alınan, sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz, Cerrahi'de bilinen 10 Gerçekve 10 Ana Hedef yer almaktadır. . Dünya Sağlık Örgütü bu 10 gerçekle yola çıkarak 10 ana hedefi belirlemiş ve Güvenli Cerrahi Kontrol Listesini geliştirmiştir. Güvenli Cerrahi Kontrol ListesiTRnasıl uygulanmalı konusunda sizlere yardımcı olacağı düşüncesi ile eğitici videolarını da paylaşıma açtık.

Sayfa ile ilgili görüş ve önerilerinizi hksdanısma@gmail.com adresine bekliyoruz.

Zevkli ve eğitici bir bilgi paylaşım ortamı olmasını diliyoruz.

Güvenli Cerrahi Hayat Kurtarır