Hasta Düşmelerinin Önlenmesi
02 Ağustos 2023

Tüm dünyada hasta güvenliğini tehdit eden önemli unsurlardan birisi hasta düşmeleridir.  Hasta düşmeleri hastanın yaralanmasına hatta ölümüne neden olmaktadır. Ancak alınacak tedbir ve önlemlerle hasta düşmeleri en aza indirilebilir.

Hasta düşmeleri oranı hastalara verilen bakımın kalitesini yansıtmaktadır. Sağlık kuruluşlarında güvenli ortamın sağlanarak sürdürülmesi ile hastayı ikincil yaralanmalardankorumak sağlık bakım hizmeti verenlerin en önemli yasal ve etik sorumluluklarından biridir. Sağlık kuruluşlarında yaşanan hasta düşmeleri, hastalarda fizyolojik ve psikolojik zararlara yol açmakta, bakımın zamanında alınmasını engellemekte, etkinliği ve verimliliğini etkilemekte, sağlık kuruluşunun maliyetinde ve yatış süresinde artışlara neden olmaktadır.

Dolayısıyla ciddi sonuçları bulunan düşmelerin önlenmesi hasta güvenliği ve sağlık bakım kalitesi açısından oldukça önemlidir. Ülkemizde Bakanlığımız tarafından yürütülen hasta düşmelerinin önlenmesine yönelik çalışmalar sağlıkta kalite standartları ve göstergeleri geliştirilmiş ve sürecin etkin yönetimi için tanımlamalar yapılmıştır. Ayrıca yetişkin ve çocuk hastalar olmak üzere düşme riski değerlendirme ölçekleri hazırlanarak kullanıma sunulmuştur.

Bu sayfada, sağlık kuruluşlarında hasta düşmelerinin önlenmesine yönelik dikkat edilmesi gereken hususların yer aldığı SKS çalışmaları ve konuya ilişkin hazırlanan diğer çalışmalar ile uluslararası örnek çalışmalara ait linklere ulaşabilirsiniz.