Güvenli Doğum
23 Mart 2023

Doğum, bir kadının yaşamı boyunca deneyimlediği en önemli ve özel duygulardan birisidir. Her kadın kültürel farklılıklar ve insan onuru bakımdan memnun edici ve güvenli bir doğum yaşama ve doğumunu sağlıklı ortamda yapma hakkına sahiptir. Bu nedenle bu konforu kadınlara sağlamak dünyanın her yerindeki sağlık sistemleri ve politikalarının en önemli hedeflerinden biri olmalıdır.

Doğum karmaşık bir süreçtir. Sağlık çalışanlarının görevi, bu süreçte hem anne hem de yenidoğanın mümkün olan en güvenli bakımı almasını sağlamaktır. Kontrol listeleri, bu tür karmaşık ve önemli hizmet süreçlerini yönetebilmek ve hataları önlemek için faydalı araçlardır. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından doğum sürecinde anne ve bebek güvenliğini sağlamak üzere Güvenli Doğum Süreci Kontrol Listesi hazırlanmış ve ülkelere tavsiye edilmiştir.

DSÖ tarafından hazırlanan bu liste Daire Başkanlığımız tarafından 2018 yılında ülkemize uyarlanmıştır. Ayrıca listenin anlaşılması ve etkin şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla “Güvenli Doğum Süreci Uygulama Rehberi” hazırlanarak sağlık çalışanlarımızın kullanımına sunulmuştur. Daire Başkanlığımız tarafından doğum eyleminin bilimsel kurallar ve kabul görmüş yaklaşımlar çerçevesinde gerçekleştirmesi ile anne ve bebeğe hasta güvenliği ilkeleri doğrultusunda gerekli bakım, yönlendirme ve eğitim hizmetlerinin sunulması amacıyla doğum hizmetlerine yönelik sağlıkta kalite standartları hazırlanmıştır. Daire Başkanlığımız görev tanımlarından birisi olan tarafından yürütülen klinik kalite çalışmaları doğrultusunda “Gebelik ve Doğum Süreci” sağlık olgusu kapsamında 32 adet klinik kalite göstergesi ile süreç takip edilmektedir. Ayrıca Bakanlığımız bünyesinde Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından güvenli doğum sürecinin sağlanmasına yönelik doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası süreçlerini konu alan üzere birçok rehber hazırlanarak kullanıma sunulmuştur.

Bu sayfada, güvenli doğum sürecinin sağlanmasına yönelik dikkat edilmesi gereken hususların yer aldığı SKS çalışmaları ve konuya ilişkin Bakanlığımızın farklı birimleri tarafından hazırlanan çalışmalarına ulaşabilirsiniz.